Baju, baju,...bajanie

Baju, baju, … bajanie, SKOCKIE BAJANIE

 „W czasach kiedy ludzie nie umieli pisać, kiedy nie liczono lat i nie zapisywano dat, wieści o tym, co się zdarzyło przekazywano sobie z ust do ust. Najpierw mówili o nich naoczni świadkowie, a potem szły w świat powtarzane z pokolenia na pokolenie synom i wnukom przez ojców i dziadów. Nazywano je ustnymi podaniami i niektórzy kronikarze umieszczali je później w swoich kronikach”.

Powstawały w ten sposób baśnie i legendy spisywane ku pamięci przez różnych autorów. Dzięki nim możemy poznać pradawnych bohaterów, cudowne miejsca i postaci. Właśnie baśniom i legendom polskim poświęcone zostało 4. już spotkanie z cyklu SKOCKIE BAJANIE, które miało miejsce w siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Skokach, 4 grudnia 2018. W naszej książnicy zebrały się tego dnia bardzo różne osoby, różnego wieku i profesji. Połączyło je zamiłowanie do czytania, głośnego wspólnego czytania. Przybył sam Janosik oraz bardzo silna grupa młodzieży reprezentująca Szkołę Podstawową w Skokach pod opieką pani Małgorzaty Zrobczyńskiej. Czytał synek z mamą, córeczka ze swoim tatusiem, czytał pan i czytała pani. Było ciepło i rodzinnie. Tak miało być. Przypomnieliśmy sobie dobrze znane legendy, dobrze znane baśnie oraz poznaliśmy też takie, których wcześniej nie słyszeliśmy. Naprawdę warto było się spotkać. Mam nadzieję, że to nie tylko moje zdanie. Całość zakończyliśmy wspólnym śpiewem zainicjowanym przez pana Antoniego. Zaśpiewaliśmy „Sen o Poznaniu”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam na kolejne spotkanie już niedługo, bo za rok.

Ola Gajewska

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku