Biblioteczny bez(sennik)

Biblioteczny bez(sennik)

Biblioteka sypialnią? Z powodzeniem! Zanim jednak miłośnicy nocnych zaka(marków) ułożyli się do snu, poszukiwali wspólnego języka (zgodnie z ogólnopolskim hasłem przewodnim akcji).

Najpierw z Indianką Anną z plemienia Dobry Wieczorek. Czerwonoskóra wprowadziła uczestników nocy w świat amuletów. Łapacze snów własnoręcznie wykonane przez małych i dużych nie miały sobie równych. Przyozdobione piórkami i paciorkami spełniły swoje zadanie – przepuściły przez sieć tylko dobre dziecięce sny.

Językiem mowy ciała posługiwała się z najmłodszymi Zumbozombi Beata. Od roztańczonych stóp zadudniły biblioteczne podłogi. Zumba pozwoliła powyginać śmiało ciało i spożytkować nadmiar energii.

Nocnych biblioentuzjastów zainteresował również język Marii Skłodowskiej - Curie. Dzięki autorowi fascynującej opowieści zatytułowanej „Mania Skłodowska” doświadczyliśmy nocnego eksperymentowania i czytania zarazem. Pisarz Jakub Skworz zachwycił literaturą ponad sześdziesięcioosobową grupę swoich fanów.

W języku angielskim prym wiodła Zuzanna Kozdęba and her pumpkins. Lektorka wspólnie z dziećmi tworzyła jedyne w swoim rodzaju, bo przytulne dynie. Swetry, które po reinkarnacji , stały się różnokolorowymi „głowami” jedynie w smaku różniły się od tradycyjnej pumpkin. Szlifowanie angielskiego nocną porą dopełniło jego znajomości.

Był i język magii. Posługująca się nim prekursorka bibliotecznych czarów, Magdalena Jeske, zaprosiła swoich uczniów do Hogwart Library. Ważono eliksiry, doświadczano i czytano. Młodzi adepci nie kryli entuzjazmu.

Ciąg dalszy detektywistycznych podchodów nastąpił niebawem. Oto bowiem Nocne Mary, Sówki, Duszki i Gwiazdeczki poszukiwały zaginionych przyjaciół Królowej Snów. Migocząca tysiącami światełek suknia, w której pojawiała się i znikała Królowa Snów, przyprawiała o zachwyt. Skąd w kieszeni Borysa znalazł się klucz do tajemnej szafy? Kto podrzucił liczne maskotki? Te i inne zagadki skrywały biblioteczne sale i szkolne korytarze nocną porą. Na dobranoc zabrzmiały kołysanki. Najpiękniejsze nocne opowieści o „Złotowłosej”, „Okruszku”, „Dorotce” i „Królu” utuliły do snu publiczność. Przepięknym głosem kołysała Katarzyna Fornal, piosenkarce akompaniował Mateusz Doniec.

Dla najbardziej wytrwałych otwarto nocne kino oraz planszówki.

Swoją pierwszą, do rana, noc w bibliotece spędziły dzieci w wieku 7-15 lat. Moc nocnych przygód, niesamowite dekoracje ścienne i świetlne w wykonaniu Eweliny Dudek, opieka bibliopedagogów, kolacja i śniadanie – wszystko to możliwe się stało, dzięki zaangażowaniu wielu osób.

Było naprawdę warto! Dziękujemy każdemu, kto wniósł swoje inicjatywy i pomoc w przygotowanie wydarzenia.

Podziękowania kierujemy również do Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Skokach za udostępnienie sal lekcyjnych, pomieszczeń sanitarnych oraz materacy.

Zdjęcia: Monika Sierschuła

Artykuł: Elżbieta Skrzypczak

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku