Drugi tydzień ferii już minął

GRUPA STARSZA 7+, II TYDZIEŃ

FERIE Z BIBLIOTEKĄ 2015

Pierwszy dzień ferii zimowych 23 lutego, obfitował w wiele atrakcji. Rozpoczął się od wizyty funkcjonariuszy KPP w Wągrowcu. W niezwykle obrazowy sposób przedstawiciele Policji zapoznali najmłodszych z przepisami ruchu drogowego. Poinformowali o zagrożeniach i o tym, jak ich uniknąć w trakcie wypoczynku. Po złożeniu uroczystej przysięgi o zachowaniu zasad bezpieczeństwa można było wyruszyć w drogę. Najpierw do Rejowca. Niezwykłą przygodą okazało się zwiedzanie Bazy Paliw i uzyskanie mnóstwa ciekawych informacji na temat magazynowania paliw płynnych. Dalej pojechaliśmy do Niku Bowling w Poznaniu. Aktywnie spędzony na grze w kręgle czas z pewnością pozostanie miłym wspomnieniem.

Dzisiaj, tj. 24 lutego Bibliostarszaki zwiedziły Ardagh Glass Ujście S.A. (dawniej Huta Szkła Ujście S.A.)Jest to najstarszy producent opakowań szklanych w Polsce. Huta powstała w 1809 roku, a w 1929 roku uruchomiono w Ujściu pierwszą w Polsce w pełni maszynową produkcję butelek. Zakład produkuje butelki w kolorach: zielonym i brązowym o pojemnościach od 100 do 1500 ml. Huta może spełnić wszystkie oczekiwania klientów odnośnie kształtu butelek. Począwszy od przekroju okrągłego po owal, prostokąt oraz trójkąt. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, a poszczególne fazy produkcji sterowane są automatycznie. Specjalne urządzenia kontrolne nadzorują przebieg sortowania butelek. Zapewnia to wysoki i stabilny poziom jakości produkowanych wyrobów. Wytwarzane przez Hutę butelki poddawane są procesowi uszlachetniania na gorąco i na zimno w celu przeciwdziałania rysowaniu się ich powierzchni i zakleszczeniu na liniach rozlewniczych. Butelki są paletowane i foliowane na zautomatyzowanej linii załadunkowej. Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam poznania produkcji szkła w Hucie Pani Paulinie Frankiewicz i Pracownikom Huty.

Trzeciego dnia ferii zimowych udaliśmy się z wizytą do Karmelkowa. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których mogły na prawdę poznać co to karmel, poczuć go i dotknąć. Bibliostarszaki, po krótkim kursie, własnoręcznie mogły zrobić kolorowego lizaka. Druga grupa w tym czasie brała udział w warsztatach w Pluszakowie. Dzieci własnoręcznie przygotowywały pluszowe misie lub króliczki. Każdy wyprodukowany miś był jedyny i nie powtarzalny! 

Czwartek, 26 lutego Bibliostarszaki spędziły na zwiedzaniu siedziby Przedsiębiorstwa Wielobranżowego KOMPLEXMŁYN w Wągrowcu. Podstawowym zakresem działalności jest tutaj przetwarzanie zbóż pszenicy, jęczmienia, owsa i żyta na przetwory: mąki, kasze jęczmienne i płatki owsiane. Wkrótce po wizycie w Komplexmłynie dzieci w kinie MDK obejrzały bajkę o "Pingwiny z Madagaskaru". 

 

Ostatni dzień ferii był pełen wrażeń. Biblioteka zamieniła się na chwilę w małe laboratorium. Bibliostarszaki, dzięki Paniom z firmy Mały Inżynier dzieci mogły wziąć udział w eksperymentach chemicznych – topiły styropian, zmieniały barwy roztworów, próbowały spalić banknot, zrobiły pastę do zębów dla słonia. W drugiej części był pokaz z ciekłym azotem. Dzieci mogły poczuć się troszkę jak Harry Pottrer! Było bardzo widowiskowo, kiedy panie przelewały ciekły azot do miski! Bibliostarszaki mogły spróbować kuchni molekularnej, tzn. bezy i biszkoptów na zimno. Zamrażały róże, które potem można było stłuc, wbijały bananem gwoździe w deseczkę. Ochotnicy mogli poczuć tę specyficzną substancję na własnej skórze.

Po pokazach dzieci poszły do pobliskiego lasu bawić się w podchody. 

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku