Etno-warsztaty część 6

 

„Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych  dla dzieci z Gminy Skoki.”              – cz. 6

 

               Czerwcowe spotkania „etno-odkrywców” przeniosły ich w świat dawnych gier, zabaw, zabawek, porcelanowych i szmacianych lalek, drewnianych samochodów i koni na biegunach, materiałowych piłeki ołowianych żołnierzyków. Pani Wiesia, pracownik Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, pokazała dzieciom jak czas wolny od zajęć spędzali ich dziadkowie. Nauczyła ich grać w niektóre gry oraz pozwoliła pobawić się dawnymi zabawkami. Wzorując się na nich, młodzi skoczanie sami wykonali kilka z nich, m.in. gliniane ptaszki.

 Podczas drugiej odsłony etno-warsztatów dzieci miały okazję poznać tradycje dotyczące Nocy Świętojańskiej, święta obchodzonego w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię Św. Jana. Po wykonaniu świętojańskich wianków znalazły one również czas na zabawę w poszukiwanie kwiata paproci, w wierzeniach słowiańskich legendarnego kwiata, który zakwita raz w roku w okresie przesilenia letniego.

 Zwieńczeniem spotkań ludowych były warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorów tańca z poznańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”. Tak jak poprzednim razem, tak i teraz młodzi adepci sztuki tanecznej zgłębiali naukę Poloneza.                                                                                                              

             Organizatorem etno-warsztatów jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach. Projekt współfinansowany został ze środków Unii Europejskiej. Spotkania odbywają się w nowej siedzibie Biblioteki przy ul. Rogozińskiej 1B.

 W okresie wakacji „etno-odkrywców” czekają dwa spotkania wyjazdowe. Pierwsze 8.07. do Osieka, drugie 26.08. do Jaracza.


                                                                                                                                                                   Sylwia Popadowska

 

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku