Kolejne spotkanie Etno-warsztatów za nami

„Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki.”    

         – cz. 9


Etno – warsztaty pod hasłem dawnej szkoły, zapomnianych zawodów i Polki.


W minionym miesiącu po raz kolejny odbyły się zajęcia z cyklu Etno-warsztaty, których tematyka nawiązywała jak zwykle do tradycji i zwyczajów zapomnianych w naszej kulturze czy życiu codziennym.

Na spotkaniu poświęconym dawnej szkole uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wyglądało wnętrze klasy, z jakich podręczników korzystali nasi dziadkowie czy jak wyglądało wyposażenie tornistra sprzed kilkudziesięciu lat. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich była informacja, że dawniej nauczyciel za złe zachowanie mógł wymierzyć karę za pomocą dyscyplinki czy klęczenia na woreczku z grochem. Każdy przekonał się jak trudna była sztuka kaligrafii czyli starannego pisania za pomocą gęsiego pióra. Przy okazji tego spotkania uczestnicy zajęć  zapoznali się z kilkoma zwrotami i powiedzianymi w gwarze wielkopolskiej. Już teraz każdy z  nich wie, co oznacza zdanie:  W sini na ryczce stały pyrki w tytce.

Na zajęciach poświęconych dawnym zawodom uczestnicy dowiedzieli się, na czym polegała praca  rymarza, kuśnierza, bednarza czy kołodzieja. Sami mogli przekonać się również, czym zajmował się garncarz czy kaletnik. Każdy z uczestników wykonał także samodzielnie własny garnek i sakiewkę.     

Warsztaty taneczne tak jak poprzednim razem, tak i tym razem, upłynęły pod znakiem Polki. Na ich przebiegiem czuwali instruktorzy z zespołu „Łany” z Poznania.                                                                            

Organizatorem warsztatów etnograficznych jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach, która do współpracy zaprosiła Muzeum Regionalne w Wągrowcu oraz Zespół Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

                                                                                                                    Wiesława Gruchała

 

 Loogggaaaaaa.jpg

 

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku