"Lato nad Wełną i Wartą z Biblioteką spędzić warto"

"Lato nad Wełną i nad Wartą z Biblioteką spędzić warto"

Wakacje kojarzą się z lenistwem. Jednak nie musi tak być! Idealnym tego przykładem jest projekt „Lato nad Wełną i nad Wartą z Biblioteką spędzić warto”.

Dla dzieci wakacyjne miesiące to czas odpoczynku od szkoły, mimo wszystko nasi koloniści chętnie uczestniczyli w zajęciach, które pozwalały rozwinąć ich kreatywność, wiedzę i różnorodne zdolności. Już na samym początku dzieci wykazały się wiedzą na temat bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacyjnym. Przedstawiciele policji przy pomocy animacji wyczulili pociechy na otaczające człowieka zagrożenia. Niezwykle ważne w kwestii bezpieczeństwa było również spotkanie z ratownikiem medycznym, podczas którego każde z naszych podopiecznych mogło przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

Półkolonie były również okazją do spotkania z naturą. W Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach na temat roślin trujących, podczas których dowiedziały się, że niebezpieczeństwo tkwi nawet w roślinach z ich otoczenia. Ciekawym dopełnieniem zajęć było zwiedzanie ogrodu pod kątem poszukiwania omawianej wcześniej roślinności. Natomiast w Ogrodzie Zoologicznym dzieci prócz zwiedzania dowiedziały się wiele o działającym tam Ptasim Azylu, osobiście „poznały” ptaki wyleczone w ośrodku. Idealnym połączeniem zabawy z nauką okazał się również Deli Park w Rosnówku, gdzie na kolonistów czekały różnorodne atrakcje: od zwierząt i roślin leśnych począwszy, poprzez gigantyczne, sztuczne owady, zwierzęta wiejskie, aż po te, które już dawno wyginęły, jak np. mamuty. Duże zainteresowanie wśród wycieczkowiczów wzbudziły także miniaturowe, słynne na cały świat budowle. Również poznański Ostrów Tumski zaproponował dzieciom spotkanie z naturą. Młodzi odkrywcy, uzbrojeni w lupy, przemierzyli wyspę w poszukiwaniu skarbów natury. W Bramie Poznania spotkali się także z historią strojów, co wykorzystali w praktyce tworząc autorskie projekty.

Niestraszne nam były upały, każdego dnia grupa młodych, zdolnych odkrywców, ciekawa świata wyruszała w nowe miejsce z niezniszczalnym zapałem. Chwila na relaks i leniuchowanie znalazła się ostatniego dnia. Seans animowanego filmu o małej zebrze był miłym zakończeniem naszych półkolonii. Mamy nadzieję, że dzieci śmiało powiedzą za rok: „Wakacje z biblioteką spędzić warto!” i już dziś życzymy wszystkim nieskończonej energii i pasji odkrywania w przyszłym roku!

Monika Rozmarynowska

 

Projekt dofinansowany został w formie darowizny przez Fundację PKO BP z siedzibą w Warszawie. W dofinansowaniu półkolonii uczestniczyli także rodzice dzieci. Serdecznie dziękujemy. 

3.08.2015 - Spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu

oraz zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Poznaniu 

4.08.2015 - Deli Park, Rosnówko

5.08.2015 - Ogród zoologiczny w Poznaniu

6.08.2015 - Brama Poznania

7.08.2015 - warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zajęcia w bibliotece

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku