O Miłości, która otworzyła drzwi do poezji i serc skoczan

O Miłości, która otworzyła drzwi do poezji i serc skoczan

 

Każdej jesieni od sześciu już lat Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach zaprasza do salonu poezji i prozy. Gości w swoich progach miłośników literatury, recytatorów i  lektorów. Zaproszenie do udziału przyjmuje rokrocznie około 300 osób. Spotkania literackie w roku 2014 związane są tematycznie z takimi ważnymi wydarzeniami  jak: kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II, 70. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i 650 Lat w Służbie Książki.

W piątek 24 października tematem przewodnim były dzieła literackie Karola Wojtyły. W roli aktorów zaprezentowały  się: Panie: Irena Kasica , Danuta Kęsik, Janina Szymańska, Katarzyna Dziel i Panowie: Antoni Wiśniewski, Krzysztof Migasiewicz i Stanisław Grzegorzewski. Czytając wybrane utwory przed 130 osobową publicznością pięknie oddali bogactwo treści i płynące z nich przesłanie. Akompaniament muzyczny w wykonaniu Mateusza Dońca dodał spotkaniu nastroju  i elegancji.  Słowo Ks. Proboszcza Karola Kaczora uczyniło wieczór jedynym w swoim rodzaju przeżyciem duchowym.

W kolejnej odsłonie zebranych w Sali Biblioteki widzów uraczył spektakl pt.: „ Miłość mi wszystko wyjaśniła” w reżyserii  i wykonaniu aktorów Mai Barełkowskiej  i Wiesława Komasy . Przedstawienie bardzo kameralne, przy minimalnym użyciu rekwizytów  i innych środków teatralnych, za to z naciskiem na głębię poetyckiego słowa Karola Wojtyły. Bo przecież cała uwaga publiczności skupić się miała właśnie na treści. Wcielenie się w  postać Anny ( Maja Barełkowska) i Jubilera oraz Hioba (Wiesław Komasa) było tak wyraziste, subtelne i piękne, że uczyniło przekaz niezwykle silnie oddziałującym na widza. Sztuka opowiadała o miłości do człowieka i miłości do Boga, o wyrzeczeniach, cierpieniu, skłaniała do  przemyśleń nad relacjami człowieka z Panem Bogiem, wejściem w głąb własnej duszy. Doceniliśmy ambitne treści i choć trudne, to tak bardzo potrzebne, aby wyzwolić w nas pokłady drzemiącej niepewności w rozumieniu spraw zdawałoby się przyziemnych.

A dalej zgromadzona publiczność rozkoszowała podniebienia kremówkami papieskimi, były rozmowy i podziękowania.  Wśród publiczności dostrzegliśmy młodzież. Gratuluję rodzicom i wychowawcom – pedagogom, że zachęcili młodych do uczestnictwa w wydarzeniu. Dziękuję lektorom i wspaniałej publiczności za cudowny wieczór.

 

Elżbieta Skrzypczak

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku