Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2016

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, skocka biblioteka podjęła szereg artystycznych wyzwań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Hasło przewodnie brzmiało: "Biblioteka inspiruje". Zachęcamy zatem do twórczego działania, do pomysłów, do czerpania natchnienia. Gdzie? Właśnie w bibliotece!!!

Nasze działania w ramach TYGODNIA BIBLIOTEKI wspierała Firma KRUSZGEO Wielkopolskie Kopalnie, producent kruszyw i betonów.

DZIEŃ PIERWSZY - 9 maja 2016

"MÓJ MADAGASKAR"
Naszymi gośćmi byli: uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia TĘCZA w Jabłkowie wraz z nauczycielami.
Spotkanie z panią Elżbietą Drygas,  pt.: "Mój Madagaskar" było przepiękną, wzruszającą opowieścią o wyprawie i trwającym trzy miesiące pobycie na Madagaskarze. Pani Elżbieta uczyła tam języka angielskiego w jednej ze szkół podstawowych oraz opiekowała się dziećmi w sierocińcu. Zaprezentowała slajdy z podróży, przedstawiające codzienne życie mieszkańców Wyspy, krajobraz Madagaskaru i ciekawostki przyrodnicze. Zachęciła do zakupu zabawek wykonanych własnoręcznie przez młodych i i dorosłych Malgaszy. Zabawki można zakupić w bibliotece do końca maja 2016. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji Ankizy Gasy Dzieci Madagaskaru httpa//httpa//www.dziecimadagaskaru.pl/…/…//www.dziecimadagaskaru.pl/home/
Dzięki tej fundacji można zaadoptować dziecko na odległość. Za niewielką kwotę zapewnić mu naukę w szkole i wyżywienie w stołówce. Chętnych zapraszamy na httpa//httpa//www.dziecimadagaskaru.pl/…/www.dzieci…/adopcja-na-odleglosc/
Pani Eli życzymy dalszej wspaniałej pracy i czerpania radości z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi:)

HOPSA - DYRYDASowo
Naszymi gośćmi byli: uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Skokach i klas I-III Stowarzyszenia TĘCZA w Jabłkowie, przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach i Niepublicznego Przedszkola Językowego "Akademia Rozwoju" w Skokach wraz z nauczycielami.
Najmłodsi uczestnicy Tygodnia Biblioteki mogli w dniu dzisiejszym obejrzeć spektakl teatralny HOPSA - DYRYDASowo w wykonaniu artystów Filharmonii Pomysłów. Tańce narodowe, skoczne dyrydasy, stroje ludowe, wspaniali tancerze i strach na wróble w roli przewodnika!!! Działo się! Grała muzyka, tańczono: Poloneza, Kujawiaka, Oberka, Mazura i Krakowiaka, było twórczo i edukacyjnie.

DZIEŃ DRUGI - 10 maja 2016

Z GITARĄ PRZEZ ŚWIAT
Naszymi gośćmi byli: uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Skokach wraz z nauczycielami. Bohaterem wtorku był Jacek Jędrzejak, wokalista i basista zespołu BIG CYC. W czasie spotkania zaprezentował własne wspomnienia z podróży, które stały się inspiracją do napisania dwóch książek "Kontrabas i bumerang" oraz "Z gitarą przez Antyle". Te powieści reportażowe dotyczą wojaży autora po: Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii, Indochinach, Martynice, Dominice i Gwadelupie. Spotkanie ilustrowane było podróżniczymi klipami i muzyką. W ten sposób autor zachęcał młodzież do czytania książek, poznawania świata, przełamywania barier kulturowych, poszukiwania własnych pasji.

MÓJ MADAGASKAR
Naszymi gośćmi byli: młodzież z MOW wraz z wychowawcami i osoby dorosłe.
Pani Elżbieta Drygas podzieliła się swoimi przeżyciami z pobytu na Madagskarze. Spotkanie odbyło się w podobnym klimacie jak wcześniejsze - 9 maja.

DZIEŃ TRZECI - 11 maja 2016

Z TUPCIEM CHRUPCIEM I CIOCIĄ JADZIĄ
Naszymi gośćmi byli: przedszkolaki ze Stowarzyszenia TĘCZA w Jabłkowie i z Przedszkola Samorządowego w Skokach wraz z nauczycielami. Spotkanie z Elizą Piotrowską zaciekawiło przedszkolne grupy. Autorka przygód „Cioci Jadzi” i „Tupcia Chrupcia” opowiedziała, jak pisze się książki, zachęcała do ich czytania. Nie zabrakło informacji o Brazylii( tam mieszka Eliza Piotrowska), o wężach i licznych przygodach.

NIE STARZEJE SIĘ TEN, KTO NIE MA NA TO CZASU

Naszymi gośćmi byli: osoby dorosłe i młodzież. Środowe popołudnie należało do Jolanty Szwalbe, autorki sześciu antologii cytatów. Przybyłych gości zainspirowała do czerpania z życia radości, poprzez aktywność fizyczną oraz poszukiwanie indywidualnych sposobów na szczęście. Jak sama stwierdziła – nie jest psychologiem – ale przez wiele inspirujących osób, które stanęły na jej życiowej drodze, przez ciekawe spotkania, o których zapomnieć się nie da, postanowiła mieć wpływ na postrzeganie życia przez innych ludzi, na dostrzeżenie przez nich radości dnia codziennego. Profesor Jan Ślężyński porównał wydawane przez panią Jolantę książki do „skarbnicy egzystencjalnych mądrości”, dodać od siebie możemy, że rozmowa z autorką jest skarbnicą radości i uśmiechu, o czym przekonać się mogli nasi czytelnicy.
- Widzę, że uśmiechy pozostały na Państwa twarzach do końca, a więc moja misja spełniona – podsumowała spotkanie Szwalbe.

DZIEŃ CZWARTY - 12.05.2016

O JĘZYKU NA WESOŁO - wykład dr. hab. Jarosława Liberka. Naszymi gośćmi byli: młodzież gimnazjalna wraz z nauczycielami.
Mówimy, że wydarzenie jest autentyczne, a nie, że fakt jest autentyczny, dwa tysiące szesnasty, a nie dwutysięczny szesnasty, w cudzysłowie, a nie w cudzysłowiu. O języku polskim, o tym jak go używać poprawnie opowiedział  dr hab. Jarosław Liberek,  językoznawca, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oddziału poznańskiego w Instytucie Filologii Polskiej UAM.

Tego dnia młodzi obejrzeli także film " Everest", który był wstępem do spotkania z podróżnikami Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami.

DZIEŃ PIĄTY - 13.05.2016

NEPAL -  PODNIEBNA KRAINA HIMALAJÓW

Naszymi gośćmi byli: gimnazjaliści wraz z nauczycielami i dorośli miłośnicy podróży.
Państwo Mazurkiewiczowie podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce opowiedzieli o  pasji podróżowania jako ich  sposobie na życie. Spotkanie cieszyło się dużym powodzeniem.

Niechaj zatem Biblioteka inspiruje poprzez zaproszonych gości, niech wyzwoli energię do działania i rozwija w różnych dziedzinach życia.

Bibliotekarze BPMiG w Skokach