Ostatnie etno-warszaty za nami

„Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych

dla dzieci z Gminy Skoki.”

– cz. 12

Grudzień - ostatni miesiąc mijającego roku. Dla wielu czas zamykania i podsumowania rozpoczętych z początkiem roku spraw, wydarzeń, projektów, zajęć czy spotkań. Taki właśnie czas nastał dla „etno-odkrywców”, którzy w tym to właśnie miesiącu uczestniczyli w dwóch kończących projekt spotkaniach – 8 i 15 grudnia.                                                    

Na pierwsze grudniowe spotkanie złożyły się warsztaty taneczne oraz zajęcia etnograficzne. Podczas tych pierwszych prowadzonych przez instruktorów poznańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” młodzi adepci tańca ludowego mogli zaprezentować swoim rodzicom to, czego dowiedzieli się i czego nauczyli się o polskich tańcach ludowych. Mrożeni tremą, ale pełni zapału i ufności w swoje możliwości pokazali im również podstawowe kroki tańców wyuczonych podczas warsztatów. „Pokazowa lekcja”, bo tak zostały nazwane ostatnie taneczne zajęcia, zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Zajęcia etnograficzne natomiast poświęcone były tradycjom bożonarodzeniowym. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać zwyczaje, które dawniej towarzyszyły ludziom podczas czasu adwentowo - świątecznego, mogli dowiedzieć się, czym była podłaźniczka oraz co zamiast choinki stawiano w domach w czasie świąt. Dodatkowym zajęciem grudniowego spotkania było wykonanie ozdób świątecznych wzorowanych na tych sprzed kilkudziesięciu lat. Były to m.in. aniołki ze słomy, orzechy zawijane w srebrną folię, papierowe koguciki, bałwanki oraz łańcuchy. Zajęcia etnograficzne prowadzone były pod czujnym okiem instruktora Muzeum Regionalnego z Wągrowca.

Podczas drugiego z grudniowych spotkań z etnografią w tle uczestnicy zajęć mieli okazję popuścić wodze fantazji. Każdy z nich otrzymał rolę w przedstawieniu  o kolędnikach. W kilku grupach zostały zaaranżowane inscenizacje wzorowane na tych, którymi dawniej przebierańcy rozweselali mieszkańców polskich wsi podczas Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie zakończyło się wspomnieniami minionych zajęć, a także wręczeniem pamiątkowych dyplomów, zapustnych maszkar oraz upominków książkowych.

Projekt pn. „Etno – warsztaty w Bibliotece. Cykl spotkań ludowych dla dzieci z Gminy Skoki” realizowany był w okresie od stycznia do grudnia 2014. Uczestniczyła w nim grupa 40 dzieci uczęszczających do szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta i gminy Skoki. Organizatorem spotkań w ramach projektu była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach, która do współpracy nad jego realizacją zaprosiła pracowników Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz instruktorów Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania.

Wszystkim, którzy wytrwale uczestniczyli w zajęciach przez miniony rok organizatorzy serdecznie dziękują. Mamy nadzieję, że był to dla Was mile i pożytecznie spędzony czas.

 

                                                                        Wiesława Gruchała i Sylwia Popadowska

Etno_obrazek_2.jpg

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku