Rozśpiewany Gościniec

ROZŚPIEWANY GOŚCINIEC

Wnętrze gościnnego  Gościńca  „Winnica” w Sławicy 30 września 2015 wypełnił śpiew na sto trzynaście gardeł.  Spotkanie Śpiewacze zatytułowane „ Lato, lato zostań dłużej” zachęciło do przywołania w piosence wspomnień minionego lata i do zachowania gorącej pory roku w sercach do następnego lata. Nawet słoneczko jasno świeciło w okna urokliwego dworku, gdy zeń dobiegały melodie turystyczne, wakacyjne i biesiadne.  A wyśpiewane zostały najpiękniej przez seniorskie zespoły śpiewacze, które przybyły do „ Winnicy” z następujących miejscowości: Obornik, Rogoźna Wielkopolskiego, Murowanej Gośliny, Mieściska i Skoków.

Organizatorem wspólnego letniego zaśpiewania była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Skokach.

Na muzyczny początek

Serwowano chlebek ze smalcem i ogórkiem jako najlepszy sposób na rozśpiewanie się. Ze sceny przywitano zespoły i zanim zabrzmiało gromkie sto lat od babek dla chłopaków ( Dzień Chłopca) to najpierw maestro Mateusz Doniec wyczarował na fortepianie Polkę „ Dziadek”. Wszak w tym roku do upalnego lata dołączyło w Skokach jeszcze radio. O tak ważnym fakcie, nie sposób było zapomnieć.

Zespoły na estradzie 

Spotkanie Śpiewacze rozpoczął Zespół Śpiewaczy SONATA z Obornik  pod batutą Ryszarda Janusza. Niechaj w malutkim świecie SONATY, o którym tak pięknie śpiewali chórzyści przez cały rok kwitną białe, majowe bzy. Tego życzono  SONACIE w nawiązaniu do zaśpiewanych przez chórzystów utworów.

Jako drugi zaprezentował się Zespół Śpiewaczy GOŚLINIANKA z Murowanej Gośliny, kierowany przez Alicję Duszczyk. Dzięki piosence „ Lato, lato…” w Murowanej Goślinie pozostanie ono przez cały rok, a zespołowi niechaj w duszy gra zawsze  pogodna melodia.

Zestaw znanych i lubianych przebojów zaserwował w dalszej kolejności Zespół Śpiewaczy PRZEMYSŁAW II z Rogoźna.   Jego instruktor Ireneusz Mazurek wystąpił w podwójnej roli: dyrygenta i  trębacza.  Dzięki zaśpiewaniu między innymi  „Walca Wiedeńskiego”  i „Jimmy Joe” śpiewacy udowodnili, że ich życiu na emeryturze towarzyszy pogoda ducha i pełna harmonia.  

Oby wszystkie noce i dni upływały pod znakiem przyjaźni z Bandą ( od: „ Bando, bando…) życzymy tego Chórowi  KANON z Mieściska, kierowanemu przez Annę Małecką. Chór między innymi wzruszył piosenką „ Od nocy do nocy” , a zaskoczył góralską interpretacją w „Hej szalała”.

Gospodarze Spotkania Zespół Śpiewaczy HARFA, prowadzony przez Antoniego Wiśniewskiego udowodnili, że tak jak przed laty ( w nawiązaniu do piosenki Grażyny Świtały), tak i  dzisiaj są artystyczną wizytówką Gminy Skoki wśród seniorów. Zaskoczyli „ Nimfą z czarnego stawu”.

Panowie dwaj 

Mowa o Antonim Wiśniewskim i Mateuszu Dońcu. Dwa pokolenia, jedna miłość do muzyki. Mateusz najpierw grą na fortepianie, a w dalszej części spotkania akompaniując na akordeonie uatrakcyjnił, uświetnił wydarzenie  i wyniósł Spotkanie Śpiewacze na wyżyny artystycznej uczty. Antoni zaś jako cud, miód wodzirej wśród dyrygentów „rozkręcił” w mig biesiadę, czyniąc drugą część spotkania swobodną, zabawną i oczywiście nadal rozśpiewaną.

Technika sceniczna

Dzięki pomocy ze strony MDK w Wągrowcu, rozstawiono podesty sceniczne dla potrzeb prezentacji. Światło, dźwięk i fortepian udostępnił natomiast Remigiusz Śmigiel z Wągrowca. Za transport podestów dziękujemy Krzysztofowi Stoińskiemu ze Skoków.

Na do widzenia

Zespoły śpiewacze otrzymały pamiątkowe statuetki i zakładki do książek z logo Biblioteki w Skokach. Pyszne, domowe soki zaserwowała Właścicielka „Winnicy” Dorota Kamińska. Na zdrowie, i do zobaczenia za rok. Dziękujemy.

 

W imieniu Organizatora

Elżbieta Skrzypczak

Zdjęcia: Anna Maciąg 

 

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku