Tydzień Biblioteki rozpoczęty!

Tydzień Biblioteki wspiera:

kruszgeologo1.jpg

 10 maja 2015

Tydzień Biblioteki rozpoczęliśmy od spotkania z Arkadym Pawłem Fiedlerem. Podróżnik przejechał ponad 16 tys. km Fiatem 126p przez Afrykę. Podróż swoją rozpoczął w Kairze, a zakończył na Przylądku Dobrej Nadziei. Jego przygoda trwała ponad trzy miesiące. "Maluch" jako niezawodny pojazd przetrzymał wszystko: wysoką temperaturę, szutrowe i błotniste drogi, pył czy deszcz. Nie zawiódł ani razu! Samochód cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród ludności afrykańskiej. Fiedler dostał nawet kilka propozycji sprzedaży auta. 

Podczas prezentacji mogliśmy podziwiać piękne widoki Kairu, Sudanu, Kenii, Tanzanii czy Namibii. Arkady Fiedler podróżował przez pustynie oraz busz. Na swojej drodze spotkał wiele różne afrykańskie plemiona.

W 2016 roku podróżnik planuje swoim niezawodnym "maluchem" przejechać z Alaski do Patagonii. Mamy nadzieję, że wrażeniami z tej podróży podzieli się również z nami.

Na każdego uczestnika spotkania z okazji Tygodnia Biblioteki czekał słodki upominek oraz okolicznościowa zakładka do książki.

11 maja 2015

W poniedziałek, grupa dzieci z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego w Potrzanowie uczestniczyła w warsztatach, które poprowadziła Wiesława Gruchała z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Przedstawiła ona dzieciom legendę o powstaniu herbu Skoków. Na tej podstawie mali artyści stworzyli swoje własne książeczki o skockim herbie.

Każdy przedszkolak otrzymał na pożegnanie okolicznościowy balonik oraz zakładkę do książki.

W tym samym dniu gościliśmy w naszej bibliotece Pawła Beręsewicza, autora powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyła młodzież skockiego gimnazjum wraz z wychowawcami. Pisarz opowiedział o sobie, o swojej twórczości, zaprosił kilku uczniów na "małą herbatkę" i pogadankę na temat książek. Beręsewicz jest również tłumaczem, dlatego swoje wystąpienie zaczął krótką lekcją angielskiego. Książki, które przetłumaczył są znane chyba każdemu  z nas, mowa tu o "Ani z Zielonego Wzgórza" czy "Przygodach Tomka Sawyera". 

12 maja 2015

 CIOTKA KLOTKA W SKOKACH

Ewa Chotomska, telewizyjna Ciotka Klotka odwiedziła Skoki. 12 maja w siedzibie Biblioteki Publicznej odbyła dwa spotkania. W pierwszym z nich uczestniczyły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka w Skokach oraz z Przedszkola „Tęczowa Łąka” w Jabłkowie. W drugim udział wzięli ich starsi koledzy, uczniowie  Szkół Podstawowych z Jabłkowa i Skoków.

Ewa Chotomska, córka Wandy Chotomskiej, pisarka, autorka tekstów znanych i lubianych piosenek dla dzieci, scenarzystka. Współzałożycielka dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego „Fasolki”. Autorka scenariuszy programów telewizyjnych: „Fasola”, „Tik-Tak”, „Domowe Przedszkole”, „Młynek” oraz tekstów piosenek „Szczotka, pasta”, „Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”, których wiernymi odbiorcami byli najmłodsi członkowie polskiego społeczeństwa. Na jej utworach wychowało się wiele pokoleń młodych czytelników.

Uczestnicy spotkań w skockiej książnicy mieli okazję poznać tajniki popularności jaką cieszą się dzieła pani Ewy oraz wspólnie z nią porymować, pośpiewać oraz zabawić się w pisarzy i poukładać krótkie rymowane wierszyki. Na każdego czekała również słodka niespodzianka. Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkań z telewizyjną Ciotka Klotką posłuchają jej rad i świat wirtualnej rzeczywistości zamienią na świat pełen fantazji.

 

                                                                                                                            Sylwia Popadowska

W tym samym dniu miłośnicy muzyki płynącej z instrumentów perkusyjnych mieli okazję spędzić majowe popołudnie uczestnicząc w koncercie Wojciecha Fiebiga. Instruktor nauki gry na perkusji skockiej książnicy swój występ rozpoczął od sola na werblu, by następnie udzielić zebranym krótkiej lekcji historii instrumentu oraz omówić jego budowę i zasadę działania. W czasie koncertu wykonał cztery utwory opatrzone anegdotami i ciekawostkami związanymi z „bębnami”, jak potocznie mówi się o perkusji. Na koniec gorące prośby publiczności sprawiły, że bisował, choć jak sam przyznał nie był na to przygotowany.

Wtorkowy wieczór upłynął natomiast pod znakiem dobrego filmu. Skoczanie mieli okazję obejrzeć ekranizację popularnej powieści  John’a Green’a „Gwiazd naszych wina”. Po obu spotkaniach wśród uczestników zostały rozlosowane darmowe wejściówki na sobotni występ „Kabaret Młodych Panów”.

Sylwia Popadowska

13 maja 2015

 Środowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem baletu. Pokazową lekcję baletu dla uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłkowie, młodzieży skockiego gimnazjum oraz ich rówieśników z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie przeprowadzili artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Uczestnicy spotkania oprócz rozszyfrowania terminologii ściśle baletowej mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda rozgrzewka baletnicy przed treningiem, poznali kilka podstawowych figur baletowych oraz sami mogli poczuć się jak tancerze, biorąc udział w krótkim przedstawieniu inspirowanym baletem klasycznym pt. „Jezioro łabędzie”. Szóstoklasiści z Jabłkowa oprócz uczestnictwa w spotkaniu zwiedzili  skocką bibliotekę oraz zapoznali się z jej działalnością kulturowo-oświatową.

 

Dla koneserów kina Biblioteka Publiczna w Skokach przygotowała popołudniowy seans filmowy. Młodzi skoczanie i ich rodzice mogli obejrzeć przygody młodego, ambitnego sokoła, bohatera filmu pt. „Zambezia”.

 

                                                                                                                       Sylwia Popadowska

 

14 maja 2015

W czwartek, 14 maja, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Skokach obejrzały film norweskiej produkcji „Kacper i Emma”. To opowieść o przyjaźni, ale także o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu każdego pięciolatka, takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu czy poznawanie nowych kolegów i koleżanek.

W południe, uczniowie skockiego gimnazjum, a wieczorem mieszkańcy Skoków mieszkańcy Skoków i okolic mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Małgorzatą Wojciechowską, skoccką podróżniczką i obieżyświatem. Skoczanka w 2011 roku odwiedziła Nepal.  Zwiedziła ona wiele ciekawych miejsc oraz pięknych zabytków. Niektóre z nich bardzo ucierpiały lub w ogóle uległy zniszczeniu  podczas ostatniego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło ten kraj.  Zostały niestety  już tylko na zdjęciach.

 

W tym samym dniu wysłuchaliśmy również koncertu Tomasza Szmidta - instruktora gry na gitarze w skockiej bibliotece. Pan Tomasz zaprezentował słuchaczom piękne kompozycje światowych instrumentalistów, jak i przedstawił im własne dzieła.

Po obu popołudniowych spotkaniach zostały rozlosowane  4 darmowe wejściówki na Kabaret Młodych Panów. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

15 maja 2015

W piątek, 15 maja naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Rejowca, Potrzanowa i Skoków oraz klasa III ze Szkoły Podstawowej w Skokach. Dzieci mogły obejrzeć piękne przedstawienie na podstawie scenariusza pani Izabeli Degórskiej pt. "Bajka o szczęściu" w wykonaniu artystów z Teatru Promyk z Poznania. To niezwykle mądra i pouczająca opowieść o poszukiwaniu tego, co w życiu najcenniejsze, o przyjaźni, miłości, o dążeniu do szczęścia.

W piątkowy wieczór wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu akordeonowego w wykonaniu Mateusza Dońca - instruktora gry na pianinie oraz akordeonie w skockiej bibliotece.

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku