Walczyli o "Pióro Burmistrza"

Walczyli o „Pióro Burmistrza”

Trzynasty już raz „zaprzyjaźnieni” z ortografią zmagali się w pisaniu dyktand. Do ortograficznych potyczek przystąpiło 20 maja 2017 w skockiej bibliotece sześćdziesięcioosobowe grono miłośników ortografii. Wśród uczestników byli: uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści i dorośli oraz drużyny. Autorem tekstów był dr Jarosław Liberek. Śmiało rzec więc można, że: ortograficznych atrakcji było co niemiara, sam dr Liberek o nie się postarał.

Do dyspozycji piszących były klimatyzowane sale i bufecik kawowy. Każdej grupie przydzielono opiekuna – polonistę, który w dalszej kolejności pełnił funkcję oceniającego prace. W trakcie oczekiwania na wyniki zebranym w sali  umilił czas i pozwolił z lekka opanować nerwy – Franciszek Szklennik, zastępca redaktora naczelnego Głosu Wągrowieckiego. Pan Franciszek podjął temat bardzo na czasie pt.: „O języku mediów”.

Komisja konkursowa w składzie: dr Jarosław Liberek – przewodniczący oraz członkowie: Elżbieta Berendt, Wioleta Grzegorzewska, Irena Kasica, Iwona Migasiewicz, Elżbieta Słoma, Agnieszka Wasylewicz sprawdziła 44 dyktanda, napisane w czterech kategoriach o zróżnicowanym stopniu trudności.

Nadszedł czas ogłoszenia wyników, które przedstawiły się następująco: 

W kategorii- uczniowie szkoły podstawowej:
I miejsce – Alan Sygnecki
II miejsce- Mateusz Bieniaszewski
III miejsce-Wojciech Tyll

W kategorii- uczniowie gimnazjum:
I miejsce – Weronika Rojtek
II miejsce- Zuzanna Stefańska
III miejsce-Paulina Kawczyńska

W kategorii- licealiści i dorośli:
I miejsce – Karolina Bąkowska
II miejsce- Kazimierz Guziana
III miejsce-Jacek Śrama

W kategorii drużynowej:
I miejsce – grupa rodzinna Marty Smętek
II miejsce- Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach
II miejsce ex aequo - 7 Skocka Drużyna Harcerska „Hyce” im. gen. Stanisława Sosabowskiego

Zwycięzcom nagrody wręczył Tadeusz Kłos – Burmistrz Miasta i Gminy Skoki. Włodarz gminy pogratulował wszystkim piszącym, życząc im dalszej fascynacji językiem polskim i wierząc (tu odniósł się w szczególności do dzieci i młodzieży), że w niedalekiej przyszłości instytucje i urzędy będą dumne z piszących bezbłędnie.

Organizatorem XIII Otwartego Konkursu Ortograficznego o „Pióro Burmistrza” były: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego w Skokach. Dziękujemy za zaangażowanie komisji i gratulujemy uczestnikom. 

Poniżej znajdą Państwo również teksty dyktand.

Elżbieta Skrzypczak

dyktando dla szkoły podstawowej

dyktando dla gimnazjum

dyktando dla dorosłych

dyktando dla drużyn

bn.pngcala.pngorange.pnggmina.png             YouTube_logo_2013.svg.png      kruszgeologo1.jpg            123.jpg            logo_Narodowego_Progr.Rozwoju_Czytelnictwa.jpg            PERN.jpg       legalna-kultura-nowe.jpg         pko_logo_fundacja.gif       1.3.1_PKO_100_LOGO_RGB_UZ2.jpg                  pobrane.png             mkwc-logo.png             collage-Kopiowanie-620x260.jpg

Budowa i wyposażenie Biblioteki Publicznej w Skokach w ramach rozbudowy budynku gimnazjum
"Inwestycję zrealizowano w ramach Programu Wieloletniego Kultura + Priorytet Biblioteka +Infrastruktura bibliotek"
Data zakończenia zadania 31.12.2015

Profil na Facebooku