Budki lęgowe skontrolowane

W piątkowe popołudnie wybraliśmy się na kontrolę budek lęgowych, które wspólnie zbudowaliśmy w ubiegłym roku.

Budka nr 1-w środku 6 jaj, prawdopodobnie bogatki;
Budka nr 2-budka została skradziona(niestety);
Budka nr 3-11 jaj;
Budka nr 4-tą upodobały sobie szerszenie;
Budka nr 5-4 jaja;
Budka nr 6- początek budowy gniazda;
Budka nr 7-1 jajo;
Budka nr 8-pusta;
Budka nr 9-2 jaja;
Budka nr 10-5 jaj.
Wszystkie jaja złożyły sikory, najprawdopodobniej bogatki. W jednym przypadku budkę zajęła para sikorek ubogich lub czarnogłowych. Tego dokładnie nie wiemy, ponieważ te gatunki są do siebie bardzo podobne, a z uwagi na fakt, że byliśmy bardzo blisko gniazd, to nie chcieliśmy ptaków niepokoić.
Przypomnę, że w Polsce mamy sześć gatunków lęgowych sikor, a są to: bogatka, modraszka, uboga, czarnogłówka, sosnówka oraz czubatka. Czasem zdarza się, że zalatuje do nas że wschodu bardzo ładna sikora lazurowa.
Samice ptaków składają codziennie 1 jajo , u większych gatunków, takich jak bociany, nawet co 2-3 dni. "Nasze" sikorki należą do grupy małych ptaków, które składają codziennie 1 jajo, a wygląda to tak: (Za przykład weźmy budkę nr 5) 28 kwietnia były 4 jaja, a więc samica pierwsze jajo złożyła 24 kwietnia. Hipotetycznie zakładając, że złoży 10 jaj to ostatnie pojawi się 3 maja. Od tej pory znacznie się inkubacja i będzie trwała 14 dni, czyli 17 maja wyklują się małe sikorki. W budce zostaną przez kolejne 14 dni, a więc pod koniec maja opuszczą swój "domek". Jeszcze przez kilkanaście dni będą pod opieką rodziców, a po tym czasie staną się samodzielne, natomiast ich rodzice przystąpią do drugiego lęgu.
Tak wygląda schemat.

W związku z tym 27 maja zapraszam na kolejną wyprawę, na której będziemy obrączkowali młode ptaki.
Hubert Czarnecki

Galeria