W Skokach powstanie Małe Kino Społecznościowe!

Logotypy Funduszy Europejskich z których został sfinansowany projekt

W dniu 31.05.2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski podpisało umowę o dofinansowaniu projektu pn.: „Małe Kino Społecznościowe szansą na rozwój zasobów kulturalnych województwa wielkopolskiego” ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W ramach przedmiotowego zadania na terenie 26 wielkopolskich gmin powstanie sieć małych kin społecznościowych, w tym jedno na terenie Gminy Skoki w Bibliotece Publicznej w Skokach.

Cel projektu:

Zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury w gminach Wielkopolski poprzez modernizację i adaptację sal z przeznaczeniem na małe kino społecznościowe.

Całkowita wartość projektu:

6.819.653,27 zł

Wartość dofinansowania z UE:

3.741.878,54 zł

Okres realizacji zadania:

2019/2020

Małe kino społecznościowe (mks) to miejsce, gdzie w kameralnej i przyjaznej atmosferze spotykają się okoliczni mieszkańcy: rodzice z dziećmi, młodzież, seniorzy, przedszkolaki, członkowie różnych grup zainteresowań, przyjaciele. Oczekują oni możliwości spędzenia czasu w komfortowych warunkach w profesjonalnej sali kinowej, oferującej wysoką jakość obrazu i dźwięku.

Skockie kino planowane jest na 30-osobową widownię i utworzone zostanie w Sali na II piętrze budynku Biblioteki. Znajdzie się w nim profesjonalne wyposażenie kinowe:

  • przegroda akustyczna (tzw. baffle wall) w przedniej części sali, w której zamontowane będą głośniki frontowe i subwoofery;
  • akustyczny (mikroperforowany) ramowy ekran projekcyjny o szerokości ok. 4,5 m;
  • projektor dedykowany do wyświetlania filmów, zawieszony na uchwycie projekcyjnym w tylnej części sali;
  • szafka zawierająca serwer projekcyjny, wielokanałowy procesor dźwięku oraz akustyczne wzmacniacze mocy;
  • zestaw czterech głośników efektowych zawieszonych na ścianach bocznych;
  • ściany akustyczne i sufit z elementami tłumiącymi, zapewniające właściwą akustykę pomieszczenia, a jednocześnie dające właściwe zaciemnienie (zasłaniające wszystkie okna i jedne drzwi);
  • amfiteatralną, czteropoziomową widownię z 29 fotelami kinowymi i jednym miejscem na wózek inwalidzki, zapewniającą widzialność całego ekranu z każdego miejsca;
  • oświetlenie główne oraz kinowe ze ściemniaczem;
  • światłowodowy Internet szerokopasmowy bez limitu przesyłu danych.

Szacunkowa wartość zadania dot. kina w Skokach:

250.000 zł

Dofinansowanie ze środków UE:

150.000 zł

Okres realizacji zadania:

2019/2020

Małe kina społecznościowe zachowują praktycznie najważniejsze zalety kina komercyjnego, w szczególności wysoką jakość obrazu i dźwięku, nie mając jednocześnie ich ograniczeń w postaci narzuconego z góry repertuaru i krótkiego czasu kinowej eksploatacji, po której film schodzi z ekranu bezpowrotnie. W mks nie tylko animator kina, ale i widz decyduje o repertuarze – dzięki możliwości zamawiania seansu na życzenie.

Małe kino społecznościowe to nie tylko miejsce oglądania filmów. Sala kinowa umożliwia dostęp do dwukierunkowej transmisji na żywo wydarzeń kulturalnych (spotkania, koncerty, przedstawienia teatralne), jak również prezentację własnej twórczości audiowizualnej mieszkańców czy filmu z wesela i zdjęć z wycieczki.

Małe kino społecznościowe może pełnić funkcję lokalnego ośrodka permanentnej edukacji w zakresie korzystania z nowych technologii cyfrowych, wykorzystania ich w życiu społecznym i do kreacji kultury lokalnej.


Zamiast tablicy ekran, zamiast krzesełek wygodne fotele. Takie przeobrażenie przeszło jedno z pomieszczeń Biblioteki Publicznej im. Eugeniusza Paukszty w Skokach, aby przeobrazić się w KINO!

Prace adaptacyjne zakończyły się 30 września, a oficjalne uruchomienie skockiego kina planuje się na grudzień 2020.

Sala przed adaptacją na małe kino społecznościowe:

Sala lekcyjna, w której znajduje się 15 białych biurek oraz stojących przy nich 28 pomarańczowych i grafitowych krzeseł. W tle okna z zaciągniętymi pomarańczowymi roletami.
Sala lekcyjna, w któej znajduje się 8 biurek oraz 17 pomarańczowych i grafitowych krzeseł. W tle wisi na ścianie biała tablica interaktywna oraz projektor.
Sala po adaptacji:
Mała sala kinowa z szesnastoma czerwonymi fotelami kinowymi. W tle na ścianie duży biały ekran. Boczne ściany pomalowane na kolor grafitowy. Na nich przyczepione czerwone ekrany wygłuszające.
<p>Mała sala kinowa, w której znajduje się 29 czerwonych foteli kinowych. Na grafitowych ścianach znajdują się czerwone ekrany wygłuszające. Po bokach widowni są schody oświetlone niebieskimi…</p>
Mała sala kinowa, z trzema rzędami czerwonych foteli kinowych. Po prawej stronie na ścianie wisi duży biały ekran.