Mały patriota w teatrze

MAŁY PATRIOTA W TEATRZE to tytuł kolejnych warsztatów teatralno-artystycznych prowadzonych przez aktorkę, lalkarkę, Magdalenę Pawelec.

W sobotnie przedpołudnie, 29 kwietnia, grono miłośników prac manualnych przybyło do skockiej książnicy by zgłębić tajniki powstawania pacynek, zwanych inaczej lalkami nakładanymi na dłoń.
Spotkanie zainspirowane zostało zbliżającymi się majowymi świętami. W trakcie warsztatów młodzi skoczanie i ich rodzice mieli okazję poznać jedną z najstarszych legend o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie, założycielach trzech słowiańskich narodów: Polaków, Czechów i Rusów. Legenda ta pierwszy raz zapisana została po łacinie, w tzw. Kronice polsko-węgierskiej, datowanej na rok 1222. Jej treść obejmuje czasy sięgające wieku X, a legenda opowiada o więzach między rożnymi narodami Słowiańskimi, o początkach państwa polskiego oraz o pochodzeniu naszych barw narodowych, godła oraz pierwszej stolicy naszej Ojczyzny – Gnieźnie.
Dzięki pomysłowości i kreatywności młodych artystów na bibliotecznej scenie, w krótkich teatralnych etiudach obok Lecha, Czech i Rusa można było zobaczyć Królową, żonę Lecha, jego konia oraz symbol naszej polskości Orła Białego.
Kolejne zajęcia z lalkami w tle odbędą się w sobotę, 3 czerwca. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Czeka na Was wiele atrakcji.

Zapisy w siedzibie biblioteki lub pod numerami telefonów: 61 824 22 81, 798 824 520.

Sylwia Popadowska