Autor książek dla dzieci Rafał Witek oraz grupa trzydziesty dzieci stoją na tle zielonej ściany, a nad nimi wisi biała chmurka

Z głowami w chmurach

Stworzyliśmy klimat na czytanie, tworzenie, słuchanie i oglądanie.

Budowaliśmy świadomą klimatycznie grupę w trosce o planetę Ziemię. Spędziliśmy noc w ekobibliotece.
Z Rafałem Witkiem nie sposób było zasnąć. Autor czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży opowiadał o talencie, pomysłach i szczęściu – jako niezbędnych do napisania i wydania dzieł literackich. Zachęcił do obcowania z książką aktywnościową, przede wszystkim zaś do czytania w ogóle. Udowodnił, że przyjechał do biblioteki w osobach dwóch pisarzy oraz „zbadał” możliwości dziecięcej percepcji i zapamiętywania. Panu Rafałowi towarzyszyły: wytresowane piórem „Szczurki”, „Feralne biuro śledcze” i inne znakomite utwory.
Dzięki warsztatowi teatralnemu z Magdaleną Pawelec, powstały lalki z materiałów recyklingowych. Kukiełki ożywione przez aktorkę, zachęcały do dbałości o środowisko naturalne. Pani Magda zachęciła do zdrowego odżywiania się. Książką – przewodnikiem był „Sam cukier” Katarzyny Samosiej.
Kreatywność ekologiczna Anny Wieczorek – plastyczki i animatorki, dała swój upust podczas zajęć sztuk pięknych. Uczestnicy nocy tworzyli ekotorby i drewniane breloczki. W ruch poszły zatem: inwencja i manualne talenty. Ekologiczne shopperki stały się znakiem rozpoznawczym osobowości ich właścicieli.
U Zuzanny Kozdęby nauka języka angielskiego jest zawsze wyjątkową przygodą. Podczas nocnego coaching’u pachniało wrzosami i jesiennymi owocami, których obce nazwy same wpadały do dziecięcych głów. Nastrój delicious smakował młodszym i starszym studentom, a zdobyte wiadomości pozwoliły wskoczyć na kolejny level.
Z Agnieszką Gatkowską odbyło się nocne wielkoformatowe granie. W opozycji do elektroniki, ekozabawy okazały się swoistym hitem. Aż trudno uwierzyć, że ciągle są na czasie, a są!
Biblioteka cała w obłokach, autorstwa Anny Wieczorek, dała możliwości podziałania z głowami w chmurach kilkudziesięcioosobowej grupie uczestników w wieku od 6 do 14 lat.

Galeria zdjęć

Korytarz biblioteki oświetlony niebieskim światłem, pod sufitem wiszą białe sztuczne chmurki
Siedmioro dzieci siedzi przy stole i tworzy lalki upcyklingowe z odzyskanych produktów gospodarstwa domowego.
Na stole stoją lalki upcyklingowe z odzyskanych produktów gospodarstwa domowego stworzone przez dzieci.
Na podłodze leży wielkoformatowa gra planszowa. Czworo dzieci stoi na planszy.
Dwie dziewczynki trzymają w rękach eko-torby własnoręcznie ozdobione pisakami.
Pięcioro dzieci oraz kobieta siedzi na podłodze i grają w wielkoformatową drewnianą grę Jenga.
Przy stole siedzi pisarz otoczony przez grupkę dzieci. Daje dzieciom autografy na swoich książkach. Nad jego głową wisi sztuczna biała chmurka.
W klasie na podłodze siedzi dziewięcioro dzieci. Przed nimi stoi kobieta, która pokazuje znajdujące się na stole jesienne liście, kasztany i wrzosy.
Dziewczynka w maseczce ochronnej prezentuje zrobioną własnoręcznie lalkę ze zużytych produktów gospodarstwa domowego.
Przy stole siedzi trzech chłopców, którzy ozdabiają eko-torby kolorowymi pisakami.
W dużej sali przy stołach na krzesłach siedzą dzieci. Obok nich stoi kobieta i pokazuje ilustracje w książce, którą trzyma w rękach.